Why buy from us?
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Ask a Question About This Product
MR56-HW Cisco Meraki MR56 Cloud Managed Wireless Access Point "UNCLAIMED"
$520.00
Product Description
Cisco Meraki MR56 Cloud Managed Wireless Access Point " UNCLAIMED "
Highlighted Features
- Cisco
- Meraki MR56
- Cloud Managed
- Wireless Access Point
- " UNCLAIMED "
- Retail Part #: MR56-HW
Note: All product details are provided by Cisco.
The Cisco Meraki MR56 is a cloud-managed 8x8:8 802.11ax access point that raises the bar for wireless performance and efficiency. Designed for next-generation deployments in offices, schools, hospitals, shops, and hotels, the MR56 offers high throughput, enterprise-grade security, and simple management.
Wireless Access Point | |
| Brand: | Cisco Meraki |
| Product Type: | Wireless Access Point |
| Antennas: | 8x8:8 802.11ax |
| Frame Rate: | 5.9*Gbps dual-radio aggregate |
| Real Time: | 24 x 7 WIDS/WIPS |
| Bluetooth Energy: | Integrated Bluetooth Low Energy Beacon |
| Power over Ethernet:: | 42.5 - 57 V |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 4 LB |
| Dimensions: | 16 x 8 x 4 in |
Environmental Specifications | |
| Operating Temprature: | 0 °C to 40 °C |
| Humidity: | 5 to 95% non-condensing |